Özel İnsanlarGeri Dön

08 Eylül 2008 Pazartesi

Merhaba Arkadaşlar,

Bu benim Körbil listesine ilk masajım. Aslına bakarsanız, ben aklıma takılan bir soruyu sormak istiyordum sizlere ancak, Sevgili Sacit Serim'in uyarı niteliğini taşıyan iletisini okuyunca söz konusu duyuruyla ilgili düşüncelerimi paylaşma gereği duydum sizlerle. Bu duyuru daha önce de elime geçmişti. Hemen belirtmek isterim ki, bu iletiyle Sayın Gaye Kiran veya duyurunun altında imzası bulunan Sayın Tuba Kahraman'ı hedef almıyorum.

Duyurudan da anlaşıldığı gibi, söz konusu hayır kurumu ah çok afedersiniz işyeri “sakat” ve “özürlü” olarak ikiye ayrılan sakatlara çalıştırmaksızın maaş ödeyecek.

Sadakanın sokaklarda dağıtıldığına tanık oluyoruz ancak, internet yoluyla bu kadar onur kırıcı bir nitelikte duyurulması pek de tanıdık bir yöntem olmasa gerek. Böyle bir duyuruya gülmeli mi, ağlamalı mı?

Peki, bu “hayırsever” işyeri neden böyle bir “hayır isi” yapma gereğini duyuyor? Bildiğim kadarıyla Is Yasası, işyerlerine "özürlü" isçi çalıştırılmasını bir yükümlülük olarak getiriyor. Sakatlara “sadaka” verilmesinden söz etmiyor.

Bu zorunluluktan ve her bireyin çalışma hakkinin uluslararası insan hakları belgeleri tarafından (Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi m 6 ve 7) herkese tanınmış bir hak olduğundan habersiz yurdum insanları da, bu hayır kılıfına sokulmuş, yasadışı tutumu onaylıyor. Hukukun hukuk gibi islediği, bilinçli bireylerin ağırlıkta olduğu bir toplumda bu tur bir duyuru aslında bir ihbar olarak algılanırdı diye düşünüyorum.

Daha önce listelere gönderilen iletilerden anımsanacağı gibi, işyerlerinin sakat isçi çalıştırma zorunluluğunu para cezası ödemeyi de kabul ederek ihlal ettiklerini biliyoruz.

Sakatlık hukukuyla ilgili çalışmalar yapan kimi yazarların, söz konusu gruba yönelik bakış açısını yansıttıkları makalelerinde “sadaka/hayır nesneleri” olarak dile getirdikleri duruma bir örnek de bu olsa gerek.

Kabukları “hayır işi” olarak nitelenen ancak, özünde vıcık vıcık acıma duygularının yer aldığı bu zihniyeti kınıyorum ve böyle onur kırıcı bir duyuruyu bir insan olarak okumaktan da büyük utanç duyuyorum. Ayrıca böyle bir duyurunun istihdam yılı ilan edilen 2005'te internette dolaşmasını trajikomik buluyorum.

Bu tür "büyük hayır" işlerine HAYIR! 

Herkese sevgiler, Selen

Geri Dön


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön