Özel İnsanlarGeri Dön

18 Nisan 2005 Pazartesi

Merhaba Arkadaşlar,

Bilgisayara yakınlığı kullanmakla sınırlı olan, teknik olarak hiç anlamayan biriyim. Ancak, dile ilişkin tartışmalar, haberler, yazılar ilgimi çektiği için genelde ilgisiz kalmam. Aktaracağım anı doğrudan dille ilgili değildi, ama bir kavramın kullanımı sorgulandığı için dili de tartışılan konuyu da ilgilendiriyordu kanımca.

Birkaç yıl önce bir ortamda “sanal aşk var mı?” tartışması açıldı. Yazılım mühendisi olan bir arkadaşım: “Kim yapıştırdı bu sanal lafını internete?” diye tepkisel bir soru sordu. “Sanal ahlak, sanal beden eğitimi de diyelim oldu olacak!” biçiminde sürdürmüştü sözlerini. Çevremde birçok kişi, “sanal alem işte” deyip, insanların birbirlerini aldatması ya da bu tür tutum ve yaklaşımları doğal bulması, bu nedenle de sorumluluk üstlenmekten kaçınması nedeniyle “sanal” kavramını kullanmaz, ona kuşkuyla yaklaşırdım. Sonra aynı arkadaşım sanal ile gerçek arasındaki ayrımı bir örnekle açıklamaya çalıştı. Sözcüğü sözcüğüne anımsamıyorum ama örnek şöyleydi: “Mehmetcan Ayşenaz’a der ki: ‘Ayşenaz, sanırım ben sana aşık oldum’ Şimdi Mehmetcan ‘sanırım’ dememiş olsaydı bu bir gerçek aşk olacaktı, dediği için sanal aşktır.”

İyice meraklanıp küçük bir araştırma yaptım. Büyük Larousse Ansiklopedisi’ni karıştırdım. Sanal maddesi için yanlış anımsamıyorsam: “Gerçek değeri olmayan, mevhum” biçiminde bir tanım yer alıyordu. Bir de geometride kullanıldığı belirtiliyordu. Arkadaşımla da bu bilgileri paylaştım, “gerçekten ilginç” diyerek. O da: “Evet, geometride de çember problemlerinde kullanılır varsayımsal bir doğru parçası olarak” dedi. Büyük olasılıkla bir yanlış çeviri dolayısıyla bu kullanımın yaygınlaşmış olabileceğini söyledikten sonra, Amerika’da –kendisi orada yaşıyordu- insanları borsa işlemlerini internette yaptıklarını, sanal kavramı internet için kullanıldığında ilgilerini çektiğini söylemişti.

Paylaşmaya değer buluğum için yazmak istedim. Gazetelerde bile “sanal alem” gibi başlıklar var. Yanlış kullanım iyice yerleşmiş durumda.

Sevgiyle kalın, Selen

Geri Dön


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön