Özel İnsanlarGeri Dön

Yazarı: Fehime Öncel Özel
Kitap Adı: Hayatımdan İki Yıldız Kaydı
İlk Basım: Ağustos 2012
Yayınevi: Sokak Kitapları

Kitap Arka Kapak Yazısı:
Selen için evimizin büyük olması bir avantaj olmuştu. Zamanla tekerlekli sandalyesini kendisi rahatlıkla kullanmaya başladı. Yukarı kattaki odasına çıkamamak üzüyordu kızımı. Bir gün bana “Yukarıya çıkmam için yardım eder misin?” diye sordu. Bir anda nasıl yardım edebileceğimi düşünemediğim için şaşırmıştım. Bana dönerek, “anne ben yukarıya popobüsle çıkacağım. Sen de dizlerimden tutarak bana destek ver. Merdivenlerden yuvarlanma riskini ortadan kaldırmış olursun.” dediği zaman bir kez daha hayran olmuştum canım kızıma ve kıvrak zekâsına Tekerlekli sandalyesinden kaldırarak merdivenlerin ilk basamağına oturttum. Ellerini arkasında bulunan bir üst basamağa dayayarak, ellerinden aldığı güçle ve benim, dizlerinden tutarak verdiğim destekle ikinci basamağa oturdu. Basamakları bu yöntemle çıkarak bitirdiği zaman yukarıdaydık. Yukarıya çıkmayı başarmıştı. Buna çok sevindi. Hemen bilgisayar masasının arkasındaki sandalyeyi merdivenlerin başına getirerek o sandalyeye oturmasına yardımcı oldum. Sandalyenin küçük tekerlekleri sayesinde rahatlıkla sürerek odasına götürdüğüm zaman “ben tıp dünyasına meydan okuyacağım. Herkesi şaşırtarak iyileşeceğim,” demişti.

Arabı, Kürdü, Türkü, Ezidiyi, Süryaniyi bağrında büyütmüş Mardin'in kimlikler üstü çiçeği: engellilerin inatçı savaşçısı SELEN, seni anacığının yüreğinden görmek hissetmek, yaşamak ne güzel. (Gülseren Günay)

Kitap Önsözü:
İki benzemez hücrenin tesadüfi buluşması ile başlayan yaşam 100 yıl sürebiliyor. Bütünleşip çoğalan, çoğalırken farklılaşan bu hücrelerle başlayan yaşam, iyi - kötü, acı – tatlı ama hiç birbirine benzemeyen hatta bir başkasınınkine de benzemeyen ne çok olaylarla dolu.

Okuyacağınız bu kitapta, “iki engelli insanın yaşamı anlatılıyor” beklentisine kapılmayın. Hayır!, hayır! iki engelli kardeşin üzerinden tüm engellilerin ortak öyküsü de anlatılmıyor. Okuyacağınız bu kitapta, Fehime Özel, Anadolu’nun çok sıradan milyonlarca ailesinin güle-oynaya, üzüle-sevine yaşadığı, geleceğe umut beslediği, ümit ile baktığı yaşantının bir benzerini, “sıradanlığını” nasıl yaşayamadıklarını anlatıyor. Elinizdeki kitap dört kişilik Özel ailesinin sıra dışı yaşamlarında olağanüstü hatta çoğu kez insanüstü diye haykıracağınız mücadelesini anlatıyor. “Acıyı bal eyledik” sözünün felsefi temellendirmesidir bu kitap.

Fehime Özel, Cumhuriyetin yetiştirdiği, kendisini eğitime, insanlara adamış bilgili, donanımlı, yüreği insan sevgisi dolu nadir öğretmenlerden bir tanesi. Güzel Türkçesi, duru anlatımı, bizi o atmosfere sürükleyip olayları, içinde yaşamamıza neden oluyor. Soyadları gibi her birisinin “özel” olduğunu öğrendiğimiz, Özel ailesinin nefesimizi kesen, gözlerimizi yaşartan öyküsünden, insanlar için çıkarılabilecek pek çok pay olduğunu düşünüyorum.

Usta düşünürlerin, düşündüren sözleri ile süslenmesi, kitaba ayrı bir özellik katarken, okuyucunun kocaman nefes almasını da sağlayan durak noktaları olmuş.

İyi ki bu kitap yazılmış, sevgili Fehime anneyi kimler yönlendirdiyse yüreğine sağlık. Tabi en çok senin yüreğine, eline, kalemine, benliğine sağlık sevgili Fehime anne. İyi ki yazmışsın, iyi ki varsın.

Son olarak sevgili Selen’in, canımın içi Selen’in bedensiz varlığına seslenmek istiyorum. İyi ki vardın, iyi ki seni tanıdım, kısacık zaman da büyük paylaşımlar yaşadım. O hümanist, büyük usta düşüncenin kısaca eserlerinin insanlığa sürekli ışık saçmasını dilerim.

Avni Arıkan

Kitap ön kapak görseli: (Bol yıldızlı gökyüzü koyu mavi fon üzerine tasarlanmış. İki çok parlak yıldız arkalarında güçlü ışık hüzmesi bırakarak kayıyorlar.)

Kitap ön kapak görseli

Kitap arka kapak görseli: (Ön kapak ile aynı renk zemin üzerinde Selen ve Onuralp'in vesikalık fotoğrafları ve arka kapak yazısı var. )

Kitap arka kapak görseli

Geri Dön


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön