Özel İnsanlarGeri Dön

Nerede bu Görme Özürlü Çocuklar?
Gültekin Yazgan (Av. Emekli Öğretmen)

Bu başlığı işitenler, kayıp çocuklar var da onları aramakta olduğumuzu düşünecekler. Doğrudur! Var olduklarını kesinlikle bildiğim, fakat nerede bulunduklarını bilemediğim görme özürlü çocukların nerede olduklarını soruyorum. Diyeceksiniz ki, ilköğretim çağındaki görme özürlü çocuklar görme özürlü okullarında ya da normal dediğimiz ilköğretim okullarındadır, oralarda araman gerek?”

Öyle mi dersiniz! Basit bir hesap yapalım da ilköğretim çağındaki görme özürlü çocukların ilköğretim kurumlarında kayıtlı olup olmadıklarına bir bakalım.

Üzerinde hesaplama yapacağımız sayılar 2002 yılında yapılmış bir anket sonucu varılan sonuca göre verilen sayılardır. Bu anket sonuçlarına göre hesapladığımız zaman yurdumuzdaki görme özürlü nüfus en azından 180.000’dir. Acaba bu görme özürlü nüfusun içinde ilköğretim çağında bulunan görme özürlü çocuklar ne kadardır? Tüm nüfusumuz içerisinde ilköğretim çağında bulunan çocukların oranını İstatistik Enstitüsünden sorup öğrendim: yüzde 4,25 miş. Bu oranı anket sonucu verilen görme özürlü sayısına uyguladım: Kabaca 7250 çıktı, Demek ki en azından 7250 ilköğretim çağında görme özürlü çocuk yaşıyor ülkemizde. İzmir Görme Özürlüler Kitaplığının araştırmaları sonucunda körler okullarında ve normal ilköğretim okullarına devam etmekte olan çocuk kesinlikle 1400’den daha çok değildir. İlköğretim çağındaki çocukların sayısı en azından 7250 olduğuna göre, yuvarlak bir sayı ile 5750 görme özürlü çocuk ilköğretim olanaklarından yoksun bulunuyor. Hani, sekiz yıllık ilköğretim her çocuk için zorunluydu? Nerede bu ilköğretim çağındaki 5750 görme özürlü çocuklar nerede? Bunların var olduğu belli; ama okullarda yoklar. Birçok körler okulunun kadrolarında boşluk var. Bu boşluğu “Görme özürlü çocuk yok,” sözüyle açıklamaya çabalayanlara inanmıyorum, siz de inanmayın.

Bu çocuklar Türkiye’de bir yerlerdedirler ve ilköğretim olanaklarından yoksun yaşamaktadırlar.

Bu çocukları aramanın yollarını bulmak gerek. İlköğretim olanaklarından yoksun görme özürlü çocukların oranı, ilköğretimden yoksun gören çocukların oranından daha da büyük iki körler federasyonu, kırka yakın körler dernekleri, Özel Eğitim Dairesi; Çağdaş Yaşam Derneği, Eğitim Gönüllüleri Vakfının yöneticileri, sizlere sesleniyorum: “Bu görme özürlü çocukları arayıp bulunuz; okula, aydınlığa kavuşturunuz”

Binlerce görme özürlü çocuğumuzun ilköğretimden yoksun bulunmalarının türlü nedenleri olabilir: Bu çocukların ana babaları belki görme özürlülerin eğitim olanaklarından habersizdirler; belki de çocuklarını, özellikle kızlarını okula göndermekten kaçınıyorlardır. Her ne nedenle olursa olsun, o ana babaları çocuklarını okula göndermeleri gerektiğine inandırmalıdır. Kamu kuruluşları, sivil kuruluşlar bu konuda ellerinden geleni yaparlarsa, inanıyorum ki ilköğretim aydınlığından yoksun görme özürlü çocuklarımızın sayısı hiç denecek kadar azalacaktır.

Geri Dön


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön